Głusi

Kim są osoby Głuche, niesłyszące, słabosłyszące… Żeby poznać definicje, niepotrzebna Ci ta strona 😉 Wystarczy wujek Google i ciocia Wikipedia, dlatego my nie o tym!

Podchodzimy do sprawy niesłyszenia od strony kultury, społeczeństwa i socjologii. Otóż Drogi Czytelniku — osoby niesłyszące funkcjonują w świecie obrazu. Jeżeli chcesz zrozumieć g/Głuchego, powinieneś zmienić swoje postrzeganie na jego temat.

Pewnie już wiesz, że osoby z dysfunkcją słuchu posługują się językiem migowym. Dokładnie Polskim Językiem Migowym, zwanym skrótowo PJM. Ale czy wiesz, że język polski jest dla nich drugim językiem. Pomyślisz sobie, dobrze, ale co to znaczy? Co to zmienia w moim postrzeganiu? To teraz spróbuj sobie wyobrazić, że masz do czynienia z obcokrajowcem, np. Anglikiem, Francuzem czy Niemcem, który uczy się języka polskiego, jednak nie posługuje się nim biegle. Dlaczego taki przykład? Spieszę z wyjaśnieniem… Osoby Głuche są jak obcokrajowcy. Są mniejszością językowo-kulturową i tak powinni być postrzegani. Język migowy jest inny niż język polski. Nie tylko ze względu na jego wizualno-przestrzenny charakter, ale przede wszystkim dlatego, że ma swoją, inną niż w języku polskim, gramatykę. Głusi posiadają swoją historię i kulturę i one również, a właściwie powinniśmy powiedzieć, głównie wpływają na kształtowanie się języka. Rozmawiając z Głuchym de facto rozmawiasz z obcokrajowcem. Niestety, z obcokrajowcem we własnym kraju…

Codzienna poprawność języka kształtowana jest głównie przez nas zmysł słuchu. Już od początku procesu mowy naśladujemy zasłyszane dźwięki, powtarzamy słowa, budujemy zdania. Czy już rozumiesz?


Jeżeli przyjdzie do Ciebie osoba niesłysząca, bądź dla niej cierpliwy i wyrozumiały. Bariera językowa jak was dzieli, jest do pokonania! Wystarczy zmienić swoje postrzeganie. Głusi są bardzo inteligentni, po prostu nie rozumieją języka, w którym próbujesz przekazać im komunikat. To nie ich wina! Zastanów się nad tym następnym razem 🙂

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o życiu, kulturze i języku osób Głuchych, zapraszamy do NAS! 🙂
Prowadzimy także kursy języka migowego.